فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)فرودگاه بین االمللی امام خمینی

فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) (IKA) یکی از بزرگترین فرودگاه‌های بین المللی در سراسر ایران است. این فرودگاه در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر تهران و در نزدیکی شهرهای حومه، اسلامشهر و رباط کریم واقع شده است.

فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) (IKA) مساحتی بالغ بر ۱۳۵ کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار می دهد. تمامی پروازهای داخلی و خارجی از ابتدا در فرودگاه مهرآباد انجام می‌شد اما به دلیل ظرفیت کم فرودگاه و حجم بالای پرواز، پرواز های خارجی به صورت تفکیک شده در حومه شهر تهران و در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) صورت می‌پذیرد.

در ابتدا نام احمدآباد برای این فرودگاه در نظر گرفته شده بود اما پس از گذشت مدتی به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) (IKA) تغییر نام پیدا کرد.

فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) (IKA) تحت نظر هلدینگ هواپیمایی ایرانی فعالیت خود را آغاز و ایرلاین هایی همچون ایران ایر، آسمان، تابان، زاگرس، ماهان، قشم ایر و کاسپین از ابتدا در این فرودگاه فعالیت خود را آغاز کرده اند.

بر اساس سال مالی ۲۰۱۴، فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) (IKA) با بیش از ۴۰ خطوط هواپیمایی و میانگین ۸۵۰ پرواز در هفته، شهر تهران را به بیش از ۳۰ کشور مقصد در سراسر جهان مرتبط می‌سازد.

تاریخچه فرودگاه امام خمینی :

مراحل ساخت و ساز فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) (IKA) قبل از انقلاب شکوهمند ایران و در سال ۱۳۵۷ آغاز شده بود. در ابتدا گروهی از طراحان آمریکایی به نام TAMS، طرح و نقشه‌ی اولیه ساخت هتل را بر عهده گرفتند.
پس از آن عبدالعزیز میرزا فرمان فرمایان با همکاری گروه TAMS و ایجاد شرکتی مشترک، نظارت بر طرح ریزی و ساخت پروژه را بر عهده گرفت.
پس از پایان انقلاب، پروژه ساخت فرودگاه خاتمه یافت و پس از گذشت مدتی دولت ایران تصمیم گرفت ساخت دوباره این فرودگاه را با استفاده از مهندسان و شرکت های محلی برعهده گیرد.

شرکت M & J ساخت و اتمام پروژه‌ی ترمینال اصلی را بر عهده گرفت و همچنین ساخت ترمینال دوم توسط دو شرکت ترکیه‌ای و اتریشی انجام گرفت.

افتتاحیه رسمی فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) (IKA) در ۱۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ برگزار گردید اما متاسفانه تنها چند ساعت پس از مراسم افتتاحیه این فرودگاه به دلیل برخی مسائل امنیتی در برابر همکاری شرکت‌های خارجی در ساخت این پروژه‌ی ملی بسته شد.

در نهایت پس از گذشت ۵ روز و با حذف شرکت های خارجی از عملیات اجرایی، این فرودگاه دوباره افتتاح گردید.

اندکی بعد هزینه های عملیاتی به هلدینگ فرودگاه‌های ایرانی در جهت اجرا و مدیریت تمامی امور شهری و دولتی فرودگاه‌ها واریز گردید. بنابراین فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) (IKA) به اصلی ترین فرودگاه بین المللی تهران تبدیل شد.

فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) (IKA) با مساحتی بالغ بر ۱۳،۵۰۰ هکتار، بزرگترین فرودگاه کشورایران محسوب می‌گردد و برای ارتقاء سطح فرودگاه به سطح جهانی (۳۵۷ میلیون دلار) نیاز است. جدا از آن، پروژه توسعه ۴ فاز جدید این فرودگاه در سال‌های آتی طرح ریزی شده است.

همچنین هتل های فرودگاهی امام خمینی (ره) در سال ۱۳۹۲ تاسیس شده اند این هتل ها با نام های هتل ایبیس و هتل نووتل نام گذاری شده اند. و دقیقا رو به روی فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) قرار گرفته اند.

تاریخچه فرودگاه بین المللی امام خمینی

ناوگان :

فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) (IKA) با شرکت های هواپیمایی مختلف در ارتباط و همکاری می‌باشد و خدمات پرواز را در سراسر جهان ارائه می دهند.این شرکت های هواپیمایی شامل :

They are: Aegean Airlines, Aeroflot, Air Arabia, Alitalia, Ata Airlines, Atlas Global, Austrian Airlines, Azerbaijan Airlines, Caspian Airlines, China Southern Airlines, Corendon Airlines, Emirates, Etihad Airways, Freebird Airlines, flydubai, Germania, Gulf Air, Iran Air, Iraqi Airways, Kam Air, Lufthansa, Oman Air, Qatar Airways, Syrian Air, Tailwind Airlines, UM Airlines and Zagros Airline, می‌باشد.

جوایز :

فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) (IKA) در طی چندین سال فعالیت مستمر خود در ارائه خدمات پروازی جوایزی را دریافت کرده است که شامل :

  • رتبه دهم برای “بهترین ستاد فرودگاهی خاورمیانه” در سال ۲۰۱۵
  • دریافت جایزه “بهترین فرودگاه در ایران”
مقاصد و جوایز فرودگاه امام خمینی

مسیرها و مقاصد :

بسیاری از هواپیماهای مسافربری و باربری از طریق فرودگاه فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) (IKA) مقاصد خود را مسیریابی میکنند. همانطور که به آن اشاره کردیم، خطوط هوایی مختلف پروازهای فصلی و چارتر را ارائه می‌دهند.

خطوط هوایی مسافربری :

(فصلیSeasonal( (چارترCharter( (چارتر فصلیSeasonal Charter(
Belavia Bulgarian (Seasonal), Bulgarian Air Charter (Seasonal), Iran Air Tours (Seasonal), Mahan Air (Seasonal charter). Meraj Airlines (Seasonal), Nouvelair (Seasonal), Pegasus Airlines (Seasonal), Qeshm Airlines (Seasonal), Taban Air (Seasonal), Turkish Airlines (Seasonal) and Ukraine International Airlines (Seasonal).

خطوط هوایی باربری :

این خطوط هوایی باربری با ایرلاین های زیر مرتبط هستند :
Iran Air Cargo, Lufthansa Cargo, Prgasus Cargo, Turkish Airlines Cargo and Qatar Airways Cargo.

چرا پروازها از طریق فرودگاه بین المللی امام خمینی صورت می‌گیرد؟

نحوه‌ی انجام check-in
مسافران میتوانند با ورود به سامانه‌ی رسمی و تکمیل فرم اطلاعات و همچنین به صورت حضوری در فرودگاه عملیات check-in پرواز خود را انجام دهند. بسته به نوع خطوط هوایی، مسافر مکلف است ۲ یا ۳ ساعت قبل از پرواز برای انجام check-in در فرودگاه حضور داشته باشد.

چمدان و میزان حمل بار مجاز در فرودگاه بین المللی امام خمینی

از اصلی ترین مواردی که می‌بایست به هنگام جمع آوری وسایل خود به آن دقت داشته باشید و از آوردن آن خودداری کنید، به همراه داشتن موارد ممنوعه می‌باشد. این وسایل به دلایل امنیتی هم در بخش بار و هم کابین هواپیما ممنوع است.
لیست تمامی موارد ممنوعه به شرح ذیل می‌باشد :

  • انواع مواد آتش‌زا، منفجره و سریع‌الاشتعال
  • انواع کپسول و اسپری‌های شیمیاییِ تحت فشار مانند گاز اشک آور، بیهوش کننده، دفاع شخصی و گاز مایع
  • انواع مواد اسیدی و خورنده مانند اسید، سرکه و…
  • انواع سلاح‌های گرم شامل سلاح‌های نظامی، شکاری و ساچمه‌زن
  • انواع فشنگ جنگی، شکاری و ورزشی
  • انواع اشیا و ابزار برنده مانند تیغ موکت ‌بری، بطری، شیشه، چاقو، دشنه، قیچی، ناخن‌گیر، تیغ جراحی، پنجه‌بوکس، تیغ تراشی و اشیای مشابه
  • انواع ابزار مانند پیچ گوشتی، آچار، چکش، سیم، طناب و…
  • انواع اسلحه‌های اسباب‌ بازی که شبیه اسلحه‌ی واقعی باشند.
میزان حمل بار مجاز در فرودگاه بین المللی امام خمینی

از دیگر مواردی که در هنگام جمع آوری وسایل می‌بایست مورد توجه قرار گیرد، به همراه نیاوردن لوازم غیر ضروری میباشد.لطفا میزان بار مجاز در پرواز خود را با ایرلاین مربوطه کنترل نمایید. در شرایطی که میزان بار شما از حد مجاز بیشتر باشد، مشمول هزینه ی بیشتر خواهید شد.

صندلی :

مسافرین در کانترهای مستقر در فرودگاه می‌توانند تاییدیه رزرو صندلی خود را دریافت نمایند.موقعیت صندلی شما به هواپیمای ایرلاین مربوطه بستگی دارد. بعضی از افراد می‌توانند از طریق سامانه‌ی رسمی ایرلاین شماره صندلی خود را چک نمایند.

هزینه رزرو :

بسته به ایرلاین، هزینه رزرو متغیر است. میتوانید به صورت آنلاین و یا از طریق دفاتر خدمات مسافرتی با اندک مبلغی ارزان تر خرید خود را انجام دهاید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of